BEZPŁATNA WYSYŁKA powyżej 260zl

Postanowienia noworoczne: jakie podjąć i jak ich dotrzymać?

Postanowienia noworoczne: jakie podjąć i jak ich dotrzymać?

Jak zacząć z postanowieniami?

Schudnąć 20 kilogramów, rzucić palenie, nauczyć się angielskiego, chodzić ćwiczyć, ograniczyć alkohol. Widzisz tu swoją listę, którą zawsze starannie układasz i już pod koniec stycznia łamiesz? A może byłoby dobrze pomyśleć o tym, czego chcesz dla siebie. Jeśli źle się odżywiasz, jesz dużo słodyczy i przetworzonej żywności, palisz paczkę dziennie, wiesz tylko, jak przywitać się po angielsku, czy brakuje ci tchu nawet na zwykłym spacerze — to logicznie rzecz biorąc, żadne radykalne postanowienie długo nie wytrzyma. Organizm nie jest przyzwyczajony do takiego traktowania, buntuje się w różny sposób — bolą Cię nogi, głowa, całe ciało, jesteś zmęczony, ospały i w ogóle potrzebujesz wzmocnienia odporności. Myśl więc raczej realistycznie i dawaj sobie małe postanowienia lub spokojnie, jedno po drugim.

Małe cele

Podstawą sukcesu jest wyznaczanie małych celów. Chcesz schudnąć? Skup się więc na tym, jak wygląda Twój styl żywienia. Pomijasz śniadania? Spróbuj nad tym popracować. Czy jesz samo smażone? Zatem włącz do swego jadłospisu jeden zbilansowany posiłek, do każdego posiłku dodawaj niewielkie porcje warzyw. Przydadzą się też witaminy i inne suplementy diety i na przykład probiotyki. Jeśli palisz paczkę dziennie, powoli zmniejszaj liczbę papierosów. Ty i Twoje ciało łatwiej przyzwyczaicie się do małych zmian niż do dużych skoków, co da Ci większe szanse na wytrwanie w postanowieniu.

Realne cele

Dopisujesz do listy schudnięcie 20 kilo? To oczywiście będzie długo trwało, jeśli chcesz schudnąć w zdrowy i zrównoważony sposób. Wyznacz sobie na przykład cel, aby do marca schudnąć 4 kilogramy. To jasny i zrozumiały cel, który nie jest nie do pokonania. A pod koniec marca możesz ponownie wyznaczyć nowy cel. To samo z angielskim. Do końca marca nauczysz się pierwszych trzech lekcji. Cel prosty i realny, jeśli pracujesz i zajmujesz się rodziną. Stawiając sobie realistyczne cele, nie tylko wspierasz siebie, ale też dodajesz sobie motywacji.

Bądź dla siebie łagodny

To wszystko nie przewiduje, że lista postanowień musi być długa. Za kilka tygodni i tak poddasz się z większością z nich i będziesz jeszcze bardziej zły na siebie – znów nie dotrzymałeś. Nie krępuj się wyznaczyć sobie tylko jednego celu, jednego postanowienia, które będziesz w stanie zrealizować. Będzie to miało pobudzający wpływ na Twoją pewność siebie, toteż z większym zapałem zajmiesz się innymi planami i postanowieniami. Zadbaj też o swoje ciało. Zafunduj sobie masaż, peeling lub nałóż w domu na ciało pachnące masło z mango.

Wyeksponuj sobie to wszystko

Masz swe postanowienia w głowie? Przelej je na papier! Pomoże ci to lepiej orientować się we wszystkim. Schudnięcie możesz zanotować w kalendarzy, czy jadłospisie; zaś dziennik ujawni, kiedy byłeś ćwiczyć, kiedy idziesz do sauny lub na długi spacer z przyjaciółmi. Listy zakupów pokażą, co jesz. Do nauki języków obcych stwórz fiszki, które będziesz mieć zawsze pod ręką i ćwicz słownictwo w wolnym czasie. Będziesz miał wszystko przed oczami, a ponadto lepiej zobaczysz realne zmiany i rezultaty.