BEZPŁATNA WYSYŁKA powyżej 260zl

Olejki eteryczne dla każdego domu

Olejki eteryczne dla każdego domu

Olejki eteryczne – produkty natury, które od wieków stanowią podstawę leczenia ludzkich chorób w wielu kulturach na całym świecie. Znalazły zastosowanie w medycynie, kosmetyce, perfumerii i przemyśle spożywczym.

Mogą wspierać nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki swemu działaniu przeciwdrobnoustrojowym, wiele z nich może być użyteczne również jako naturalne domowe środki dezynfekujące.

Olejki eteryczne to prosty i niedrogi sposób na połączenie się z pięknem natury w miejscu, które nazywamy domem.

Czym są olejki eteryczne i jak ich używać?

Olejki eteryczne, lub inaczej olejki esencjonalne, ekstrakty, wyciągi — to substancje aromatyczne ekstrahowane z roślin aromatycznych. Są one uzyskiwane albo przez destylację (większość olejków) lub przez tłoczenie na zimno (np. oleje ze skórek cytrusów).

Wykorzystaniem olejków eterycznych w celach terapeutycznych zajmuje się aromaterapia - forma medycyny alternatywnej. Olejki eteryczne mają zdolność wpływania na stan fizyczny, psychiczny i emocjonalny człowieka za pomocą dwu mechanizmów:

  • podczas wdychania cząsteczki olejku eterycznego pobudzają receptory węchowe, oddziałując w ten sposób bezpośrednio na nasz mózg. Może to wpływać na nasz nastrój, emocje i ogólne samopoczucie.
  • na poziomie fizycznym, składniki olejków eterycznych wpływają na procesy biochemiczne naszego organizmu. Na przykład mogą pomóc zmniejszyć obrzęk, złagodzić ból, skurcze, rozluźnić sztywne mięśnie lub przyspieszyć gojenie się ran.

W jaki sposób aplikować olejki eteryczne?

Można stosować olejki eteryczne różnym sposobem, co zależy głównie od celu terapii. Przede wszystkim, jednak niezależnie od wybranej metody, olejki powinny być jak najwyższej jakości, najlepiej by to były organiczne olejki eteryczne.

Wdychanie olejków

Wdychanie (inhalowanie) olejków eterycznych ma rozmaity wpływ na nasz organizm. Aromaty oddziałują na naszą psychikę i emocje, więc wdychanie olejków eterycznych może poprawić nastrój, złagodzić stres, napięcie lub wspomagać sen i odpoczynek.

Odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą również pomóc w leczeniu różnych problemów układu oddechowego: przeziębienia, zapalenia zatok, gardła czy w kaszlu. Istnieją różne metody inhalacji olejków eterycznych, takie jak:

  • umieszczenie kilku kropli na chusteczce lub wacie i regularne wdychanie. Bardziej praktycznym podejściem jest tu zastosowanie tzw. sztyftu do inhalacji, który możemy nosić ze sobą i używać wielokrotnie.
  • rozprowadzenie olejku w pomieszczeniu za pomocą urządzenia elektrycznego - dyfuzora lub klasycznych lampek zapachowych ze świeczkami herbacianymi.
  • odpowiednio przygotowana kąpiel parowa twarzy (parówka): koniecznie użyj całkiem ciepłej, umiarkowanie gorącej — ale nigdy wrzącej wody, z tylko 1–2 kroplami olejku eterycznego. Będzie to skuteczne wobec problemów z oddychaniem.

Kąpiel z olejkami eterycznymi

Aromatyczna kąpiel jest wprost idealnym sposobem na relaks ciała i duszy — może poprawić nastrój i złagodzić ból mięśni. Aby jednak uniknąć podrażnień skóry, należy rozpuścić olejek przed dodaniem go do wody, na przykład w łyżce oleju roślinnego.

Aplikacja olejków eterycznych na skórę

Olejki eteryczne można stosować również na skórę. Jednak zawsze pamiętaj, że olejki eteryczne są wysoce stężone i mogą powodować podrażnienie skóry, a nawet alergię.

Jeśli więc zamierzasz zastosować olejek eteryczny na skórę, zawsze je rozpuść w oleju nośnikowym (bazowym). Do takiego rozcieńczania używa się zwykle olejów roślinnych, tłoczonych na zimno (np. migdałowego, jojoba, morelowego).

Jako że oleje roślinne mają własne efekty terapeutyczne, odpowiednim dalszym doborem możemy uzupełnić lub poprawić działanie olejku eterycznego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne w połączeniu z olejem roślinnym pomagają rozwiązać różne problemy skórne, takie jak trądzik, egzema, suchość skóry, wspomagają gojenie się ran, oparzeń, gojenie siniaków i tym podobnych.

Jak rozcieńczać olejki eteryczne? Olejki eteryczne stosuje się na skórę najczęściej w stężeniu 1-2%, co odpowiada około 6-12 kroplom olejku eterycznego w 30 ml olejku nośnikowego.

Masaż

Masaż olejkami eterycznymi to szczególny sposób aplikacji olejków eterycznych na skórę. Obowiązują tu te same zasady, co powyżej.

Masaż aromaterapeutyczny ma wiele zalet, np. zmniejsza napięcie mięśniowe, łagodzi ból, pobudza krążenie krwi i limfy, może również poprawić trawienie i uwolnić od stresu.

Uniwersalny zestaw olejków eterycznych

Ile jest olejków eterycznych? Według szacunków, w sprzedaży jest co najmniej ponad 300 olejków eterycznych, i ta liczba stale rośnie. Co więcej, każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowanie terapeutyczne.

Orientowanie się i wybranie spośród dziesiątek olejków o niezliczonych efektach bywa ciężkie. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy listę kilku olejków eterycznych, które można stosować na najczęstsze problemy.

Olejek lawendowy

Kiedy mówimy „olejek lawendowy”, zwykle mamy na myśli olejek eteryczny olejek z lawendy lekarskiej (Lavandula angustifolia) o typowej kwiatowej woni.

Ma nadzwyczajny zakres działania i jest jednym z nielicznych olejków, które można zaaplikować na skórę nierozcieńczone (np. na ukąszenia). Wyróżnia się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym, gojącym i uspokajającym. Jest to jeden z najbezpieczniejszych olejów, odpowiedni również dla dzieci.

Typowe obszary zastosowania: leczenie problemów skórnych (oparzenia, otarcia, zadrapania), łagodzenie skurczów (np. trawiennych, menstruacyjnych, duszącego kaszlu), kojenie układu nerwowego (działanie przeciw stresowi, lękowi, wspomaganie snu), odstraszanie owadów.

Olejek tymiankowy

Olej z tymianku właściwego (Tymianek pospolity) należy do najskuteczniejszych olejków w zwalczaniu drobnoustrojów. Zdecydowanie nie mogłoby go zabraknąć w uniwersalnym zestawie olejków eterycznych.

Działa antybakteryjnie, rozgrzewająco i mukolitycznie (rozrzedza śluz). Olejek idealny w chorobach układu oddechowego (zwłaszcza zastosowany w formie parowania lub dyfuzji), a także na łagodzenie bólu mięśni i stawów (aplikacja w formie masażu).

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany, olejek z drzewa herbacianego, tea tree oil — to olejek eteryczny z liści melaleuki skrętnolistnej (Melaleuca alternifolia).

Zapach nie jest zbyt zachęcający, ale jest to olejek doskonały do walki z infekcjami wirusowymi, bakteriami, drożdżakami i grzybicą. Stosowany jest w leczeniu trądziku, aft i stanów zapalnych jamy ustnej.

Olejek pomarańczowy

Olejek eteryczny z pomarańczy (Citrus sinensis) otrzymuje się ze skórki pomarańczy. Podobnie jak olejek lawendowy, również jest jednym z olejków bezpiecznych dla dzieci.

Działa podnosząco na duchu, przywołuje pozytywne emocje. Inhalacja olejkiem pomarańczowym pomaga łagodzić niepokój, nerwowość i stres. Znajduje również swoje miejsce w pielęgnacji skóry, zwłaszcza w problemach związanych z tłustą skórą lub trądzikiem.

Olej miętowy

Istnieje kilka rodzajów olejków miętowych, ale do swego uniwersalnego zestawu olejków eterycznych włącz olejek z mięty pieprzowej (Mentha piperita).

Dzięki zawartości mentolu chłodzi i pobudza psychikę. Olejek z mięty pieprzowej bardzo dobrze uśmierza ból i skurcze. Pomaga łagodzić ból głowy, mięśni, stawów, jak również skurcze brzucha.

Przy problemach z oddychaniem łagodzi obrzęk błony śluzowej nosa i udrażnia zatkane zatoki. W tych efektach dobrze dopełnia się z tymiankiem i eukaliptusem.

Wskazówki i porady dotyczące codziennego użytku olejków

  • używaj tylko 100% olejków eterycznych (najlepiej organicznych, bio olejków eterycznych);
  • na butelce powinna być podana łacińska nazwa rośliny, z której go uzyskano;
  • zawsze trzymaj się zalecanego dawkowania i nie stosuj nierozcieńczonych olejków na skórę;
  • przechowuj oleje w stabilnej temperaturze (najlepiej nie wyższej niż 21-25°C) i nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych;
  • u osób wrażliwych wykonaj test tolerancji skóry przed aplikacją.

Produkty

Zielona mięta olejek 100% BIO Alteya 5ml
Olejek z mięty Zielonej 100% Alteya Organics 5 ml
Liczba gwiazdek to 0 z 5
33,48 zł
Dostępne
Tea Tree (drzewo herbaciane) olej 100% Bio Alteya 5ml
Tea Tree (drzewo herbaciane) olejek 100% Alteya Organics 5 ml
Liczba gwiazdek to 5 z 5
33,48 zł
Dostępne
Olej ze słodkiej pomarańczy 100% Bio Alteya 10 ml
Olejek pomarańczowy 100% Alteya Organics 10 ml
Liczba gwiazdek to 5 z 5
40,32 zł
Dostępne
Zobacz więcej