Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?
Nieprzemijające piękno i zdrowa cera to marzenie wielu kobiet na całym świecie. Lata jednak nie czekają i wraz z nimi przychodzą pierwsze zmarszczki i oznaki starzenia. Kluczowe jest więc zapobieganie powstawaniu zmarszczek, i to nie w średnim wieku, ale i już od młodszych lat. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy najlepiej zacząć zapobiegać kobiecym zmarszczkom oraz jakie wskazówki i sposoby mogą pomóc spowolnić starzenie się skóry.
Starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyczy każdego człowieka. Wpływają na niego styl życia oraz czynniki genetyczne i zewnętrzne, jak ekspozycja na słońce i zanieczyszczenie powietrza. Starzenie skóry można pojmować z dwu perspektyw: zewnętrznie i wewnętrznie.
-
Starzenie się skóry od wewnątrz:
To biologiczny proces, na który wpływają czynniki genetyczne i nie da się go w pełni uniknąć. Starzenie się skóry od wewnątrz objawia się w następujący sposób:
- Utrata elastyczności. Skóra traci swą elastyczność przez zmniejszenie się produkcji kolagenu i elastyny — białek, które utrzymują skórę jędrną i gładką.
- Redukowanie się gruczołów łojowych. Przez starzenie się, zmniejsza się produkcja sebum, co może powodować suchość skóry twarzy.
- Zmniejszenie się tłustej warstwy. Skóra traci swoją warstwę natłuszczającą, co czyni ją cieńszą i przyczynia się do powstawania zmarszczek.
- Zmiany pigmentowe. Starzenie się może powodować zmiany w pigmentacji skóry, włącznie z plamami starczymi i bliznami.
-
Zewnętrzne starzenie się skóry:
To z kolei jest powiązane z czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, złe odżywianie się i niedostateczne pielęgnowanie cery. Na starzenie zewnętrze, znaczny wpływ mogą mieć nasze życiowe nawyki i nasze środowisko. A uwidacznia się tak:
- Zmarszczki i drobne linie. Odsłonięte, wyeksponowane obszary skóry, m.in. na twarzy i szyi, mogą mieć więcej zmarszczek.
- Zmiany pigmentowe. Stałe, regularne wystawienie na słońce może doprowadzić do powstawania przebarwień, plam starczych oraz zwiększyć ryzyku uszkodzenia DNA w komórkach skóry — co z kolei może prowadzić do raka skóry.
- Utrata elastyczności i wiotczenie. Skóra może się stać zwiotczała i oklapła, zapadła, zwłaszcza u palaczy.
- Utrata jędrności i wysuszenie. Niewystarczające dbanie o cerę, jej nawilżenie, może doprowadzić skórę do wysuszenia i szorstkości.
Kiedy zacząć zapobiegać powstawaniu zmarszczek?
Profilaktyka przeciw zmarszczkom nie powinna być czymś, co nas zacznie interesować dopiero w średnim wieku. Powinna być częścią naszego stylu życia odpowiednio wcześniej. Pierwsze oznaki starzenia skóry mogą zaczynać być widoczne już w wieku 20 lat, stąd warto działać zapobiegawczo. Oto kilka kluczowych momentów, kiedy powinniśmy zacząć zapobiegać:
- Nastolatkowie i dorosła młodzież. W tym czasie zdecydowanie warto zacząć z regularnym dbaniem o skórę twarzy, co najmniej stworzyć swoją podstawową rutynę pielęgnacji (ang. skin care routine). Takowa obejmuje codzienne oczyszczanie twarzy, nawilżanie i odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. To ono jest jednym z głównych czynników przedwczesnego starzenia się skóry.
- Trzydziestolatkowie. Znaczy starsza młodzież. W tej fazie dobrze by było rozważyć bardziej złożoną codzienną pielęgnację (o kilku krokach; piszemy o tym); zacząć stosować kosmetyki zawierające antyoksydanty i retinol. Przeciwutleniacze chronią skórę twarzy przed wolnymi rodnikami, zaś retinol wspiera odnowę komórek i poprawia teksturę, powierzchnię skóry.
- Czterdziestolatkowie i starsi. W tym okresie pielęgnacja cery powinna być jeszcze intensywniejsza, powinna być integralną częścią każdego dnia. Czemu by także nie pomyśleć o odwiedzeniu dermatologa po konkretną radę, względnie o profesjonalnej pielęgnacji kosmetyczki?
Wskazówki na spowolnienie starzenia skóry
- Ochrona przeciwsłoneczna. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania zmarszczkom jest stosowanie filtra ochronnego SPF każdego dnia. Promienie słoneczne to jeden z naczelnych czynników postarzających skórę, zatem ochrona przed nimi jest niezbędna.
- Odpowiednia dieta. Zdrowe i zbilansowane posiłki bogate w witaminy i antyoksydanty mogą się wyraźnie przyczynić do zdrowia skóry. Włącz do swego menu owoce, warzywa, orzechy, ryby i inne składniki zawierające kwasy tłuszczowe omega-3.
- Dostatek snu i odpoczynku. Jego brak wywoła przewlekły stres i pogorszy cerę. Staraj się spać co najmniej 7-8 godzin dziennie.
- Nawilżenie. Picie potrzebnych ilości wody jest ważne i do utrzymania nawilżenia skóry. Sucha cera bardziej uwidacznia zmarszczki.
- Pielęgnacja skóry twarzy. Używaj jakościowych produktów do pielęgnacji skóry twarzy, odpowiednich do Twego typu cery. Codzienne mycie, tonizacja i nawilżenie to podstawa.
- Ograniczenie palenia. Palenie (także bierne) powoduje wyraźne starzenie skóry twarzy. Jeśli palisz, staraj się zerwać z tym uzależnieniem!
- Panowanie nad stresem. Stres negatywnie wpływa na skórę. Praktykowanie technik relaksacyjnych choćby takich jak joga, czy medytacja, może pomóc go obniżyć i poprawić wygląd cery.
- Regularny ruch. Aktywność fizyczna polepsza krążenie krwi i pomaga utrzymywać cerę w lepszym stanie.
- Różana kosmetyka. Stosowanie kosmetyków z ekstraktami różanymi lub olejków może wspomóc nawodnienie skóry, zwalczać stany zapalne i dodawać jej świeżego wyglądu. Kosmetyka różana jest znana ze swych łagodzących, kojących i rewitalizujących właściwości, które pomagają opóźniać starzenie skóry i poprawiają jej powierzchnię.
Wiek to nie jedyny czynnik wpływający na starzenie się skóry. Zapobieganie i pielęgnacja cery powinny być działaniem na dłuższą metę, które zaczyna się już w młodości. Z regularną, odpowiednią dbałością i właściwymi nawykami możesz osiągnąć zdrowszą i młodszą skórę twarzy także na starość.